Bertuch u Rijeci

Izložba „Bertuchovo slikovno carstvo“ u Rijeci

U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka traje izložba Hrvatskog školskog muzeja „Bertuchovo slikovno carstvo – otkrij tajne dječje enciklopedije“ autorice Kristine Gverić. Izložbom „Bertuchovo slikovno carstvo“ predstavljeno je djelo Friedricha Justina Bertucha tvorca dječje slikovne enciklopedije „Bilderbuch für Kinder – Slikovnica za djecu“ koja je nastala u Njemačkoj na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Bertuchova enciklopedija za djecu sadržavala je 12 svezaka,  1185 stranica sa 6000 ilustracija objavljenih u oko 3000 primjeraka. Slikovnica je zorno djetetu otkrivala znanja iz svijeta odraslih. Upoznavala ga je s neobičnim bićima i pojavama, vodila ga nepoznatim i dalekim svjetovima. Hrvatski školski muzej je u godini svog osnutka, 1901., primio vrijednu donaciju Niže pučke učione iz Rakovca koja je uključivala sedam, gotovo cjelovitih, svezaka Bertuchove slikovne enciklopedije za djecu, izdane u Beču, u izdavačkoj kući A. Pichlers Witwe & Sohn, u prvom desetljeću 19. stoljeća. Muzej jedini u Hrvatskoj čuva navedenu vrijednu građu.

Izložba je produžena do 10. veljače 2018.

Izložba će biti otvorena od 5. prosinca 2017. do 8. siječnja 2018.

Datum objave: 05.12.2017.